Mesagerii Antidrog
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

+6
Pavel Loredana
Dobre Alina Elena
Mihai Mioara
Eduard Stefan
Sabina Huzum
Claudiu Andrei
10 participan?i

In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Claudiu Andrei Vin Mar 28, 2008 9:46 pm

Credeti ca anumite melodii promoveaza consumul antidrog? Sau ca artisti precum Parazitii sau Puya determina pe majoritatea tinerilor de astazi sa fumeze, sa bea, sa se drogheze?
Sunt ei un model de urmat pentru cei care asculta muzica lor?
Parerea mea este ca nu depinde de muzica pe care o asculti ci mai degraba conteaza educatia primita, mediul in care ai crescut si consider ca acesti factori au o mai mare influenta asupra tinerilor si cei inteligenti stiu sa extraga doar ce este mai important dintr-o melodie, sa filtreze informatia. De asemenea consider ca melodiile care chiar promoveaza consumul de droguri sunt un exemplu de "asa nu" pentru toti.
Claudiu Andrei
Claudiu Andrei
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Puncte : 17745
Data de inscriere : 27/02/2008

http://www.cera-art.ro/

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Sabina Huzum Vin Mar 28, 2008 9:52 pm

Exista d asemeni tineri care s lasa influentati astfel d melodii..conteaza ji d materia cenusie...
ji aqm ..sa fim seriosi..ktzi dintre cei "indragistitzi" de muzik Parazitzilor nu s`au drogat sau makr doresc sa incerce? Laughing .. in plus, o mare parte din ascultatorii lor, ii asculat tocmai pt k s simt inteleshi. silent
Sabina Huzum
Sabina Huzum
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Localizare : Braila
Puncte : 17745
Data de inscriere : 27/02/2008

http://www.mesagerii-antidrog.forumgratuit.ro

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Eduard Stefan Vin Mar 28, 2008 10:08 pm

Exista multe genuri de muzica care promoveaza consumul de droguri ex :hip hop, rock etc.Parerea mea este ca nu trebuie sa urmam mesajul melodiilor ci sa facem tot ce ne sta in putere pentru a nu il urma.Totusi dupa cum a precizat si ShyPlum ""cati dintre indragistitzi" de muzik Parazitzilor nu s`au drogat sau makr doresc sa incerce" ,constat ca multi dintre tineri urmeaza mesajul melodiilor crezand ca e ceva "misto" sa te droghezi.

P.S. Pentru necunoscatori trupa Parazitii militeaza impotriva consumului de droguri de mare risc, totusi ei nu considera marijuana un drog
Eduard Stefan
Eduard Stefan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 33
Localizare : Braila
Puncte : 17745
Data de inscriere : 26/02/2008

http://www.cera-art.ro

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Mihai Mioara Lun Mar 31, 2008 3:41 pm

marea problema a generatiei noastre este fapul ca majoritatea adolescentilor nu fac diferenta intre ce e trendy si ce e bine. Adica, daca in melodia X se spune ca nu esti 'tare' daca nu fumezi/te droghezi/bei atunci reputatia trebuie pastrata Rolling Eyes ...oricum, majoritatea se identifica mult prea mult cu muzica pe care o asculta si ajung sa faca dintr-o simpla piesa creata cu scopul de a vinde adevarate imnuri demne de urmat(pentru ca pana la urma tot ce e dur si socheaza se vinde f bine la noi in tara) Neutral
Mihai Mioara
Mihai Mioara
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 31
Localizare : braila
Puncte : 17646
Data de inscriere : 31/03/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Dobre Alina Elena Vin Apr 04, 2008 2:51 pm

Si cat de naiv sa fii ca sa te iei dupa o melodie??? cred ca exagerezi Wink


cine se drogheaza ori vrea sa para interesant ori nu are ce afce cu banii, ptr ca de obicei cei bogati fac asta...bine...nu numai..! Crying or Very sad
Dobre Alina Elena
Dobre Alina Elena
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 31
Puncte : 17641
Data de inscriere : 02/04/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Sabina Huzum Lun Apr 07, 2008 10:33 pm

nu e vb d naivitate..e vb doar d influentza melodiilor..la modu` "..deja fumez..ji dak tot s spune k marijuana nu provok dependentza..hai s`o incerc ji p`asta... Laughing "
Sabina Huzum
Sabina Huzum
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Localizare : Braila
Puncte : 17745
Data de inscriere : 27/02/2008

http://www.mesagerii-antidrog.forumgratuit.ro

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Pavel Loredana Lun Iul 28, 2008 7:11 pm

eh... eu cred ca daca ai putina minte iti dai seama ca majoritatea nu vor sa promoveze consumul drogurilor, ci chiar din contra... si chiar tre' sa nu ai minte deloc sau chiar sa fii obsedat de o melodie/trupa ca sa faci chiar tot ceea ce iti zice ... parerea mea Rolling Eyes
Pavel Loredana
Pavel Loredana
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 32
Puncte : 17314
Data de inscriere : 24/07/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Tanasescu Alina Valentina Lun Iul 28, 2008 7:18 pm

nu,nu cred...adica...exista mesaje ascunse, dar daca ai putina educatie nu te lasi influentat/a de ele Smile
Tanasescu Alina Valentina
Tanasescu Alina Valentina
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 33
Puncte : 17747
Data de inscriere : 03/03/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Dobre Alina Elena Dum Aug 24, 2008 8:55 pm

nu stiu daca am voie sa pun linkuri pe forum, dar nu ma pot abtine...legat de melodii care influenteaza.

Mie imi place foarte mult linia melodica,dar mesajul..

1-2 fuck off, drop out, never trust a fucking hippie
And for that matter don't trust anyone.
Quit school, don't work, livin' out the music de punk.
If I could do it so could anyone.

Drugs are good, they let you do things that you know you not should.
And when you do 'em people think that you're cool.
And when you do 'em people think that you're cool.

1-2 join a punk band, shave your head and get a tattoo.
You don't need talent just sing out of tune.
Self destruction, no moral to throw it on me.
For no particular reason beat up everyone.

Drugs are neat, and you can buy 'em relatively cheap.
And when you do 'em people think that you're cool.
And when you do 'em people think that you're cool.


ASTA E LINKUL,DA CLICK
Dobre Alina Elena
Dobre Alina Elena
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 31
Puncte : 17641
Data de inscriere : 02/04/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty MUZICA sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  draganElena Joi Dec 11, 2008 6:39 pm

In muzica de droguri alcool la modul "serios" se vorbeste cel mai mult in hip-hop... dar nu cred ca cineva cu o ratiune puternica poate sa se apuce sa consuma droguri doar pt ca " asa a auzit". Asta este o scuza pt cei slabi . si eu ascult acest stil dar niciodata nu mi-a trecut macar prin cap sa ma droghez ca asa am auzit.
poate , in cel mai absurd caz, sa se apuce pt ca se regaseste in acele probleme care se dezbat in versuri.... , dar cu riscu' de a ma repeta, asta se intampla doar daca nu esti indeajuns de puternic pt a-ti controla gandurile si mai ales problemele. drogurile nu sunt o solutie.

draganElena
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 2
Puncte : 16881
Data de inscriere : 11/12/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Moisoiu Mihai Dum Mar 22, 2009 9:08 pm

eu unu nu cred acest lucru...deoarece majoritatea melodiilor te invata "cum sa spui nu drogurilor"..... de exemplu melodia Nimeni Altu-Inca o poveste :>

Moisoiu Mihai
Moisoiu Mihai
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 5
Puncte : 16584
Data de inscriere : 22/03/2009

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Tanasescu Alina Valentina Lun Mar 23, 2009 8:36 pm

Da...majoritatea...insa sunt o multime de melodii cu mesaje subliminale [care sunt interzise...ca si drogurile de altfel].
Nu cred ca sunt melodii care sa-ti spuna in fata "trebuie sa consumi substanta x", dar sunt anumite sugestii...aluzii ...EX: melodia aia cu "Maria-Ioana....tu esti campioana"..sau ceva de genul...unde Maria-Ioana=marihuana defapt
Tanasescu Alina Valentina
Tanasescu Alina Valentina
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 33
Puncte : 17747
Data de inscriere : 03/03/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Pavel Loredana Lun Mar 23, 2009 9:05 pm

pana la urma, acest subiect e discutabil. intr-adevar sunt si melodii ce promoveaza clar consumul de droguri, dar numai un idiot (vorbind in termeni medicali) le-ar lua in seama, dar sunt si melodii care fac o antireclama drogurilor.deloc surprinzator, atat cele care fac reclama cat si cele care fac antireclama sunt majoritatea din genul hip-hop sau rock, genuri pe care le ascult cu mare placere dar nu ma droghez Razz
Pavel Loredana
Pavel Loredana
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 32
Puncte : 17314
Data de inscriere : 24/07/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Moisoiu Mihai Lun Mar 23, 2009 9:11 pm

mah...alina....fiecare cu parerea lui...si eu mi-am zis parerea aceea ca: unele melodii, vorba lui Loredana, sunt special facute pt a-ti transmite acest mesaj; in general melodii hip-hop si rock. Cum am zis, fiecare cu pararea lui.
Moisoiu Mihai
Moisoiu Mihai
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 5
Puncte : 16584
Data de inscriere : 22/03/2009

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Tanasescu Alina Valentina Lun Mar 23, 2009 10:44 pm

nu am zis ca nu ai dreptate si tu, ci doar ca pe de o parte sunt melodii care promoveaza mesaje antidrog..pe de alta parte sunt melodii ce incurajeaza consumul
Tanasescu Alina Valentina
Tanasescu Alina Valentina
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 33
Puncte : 17747
Data de inscriere : 03/03/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  tanase iuliana-florentina Joi Mar 26, 2009 10:12 pm

[size=12]sincer,eu cred ca desi in unele melodii se aduce vorba despre droguri,sisu,puya,parazitii nu cred ca ne indeamna pe noi sa consumam,ci doar ne prezinta o parte a lumii in care traiam,o parte pe care unii din noi nu o cunosc,sau de existenta careia nu stim.daca unele persoane mai slabe de inger si care se prind mai greu nu inteleg decat ca drogurile sunt ceva normal si culmea,vital, asta e partea a doua.acele persoane ar trebui sa...stiu si eu,poate ar trebui sa-si faca un implant de materie cenusie, ca tot e secolul operatiilor estetice si al implanturilor;) geek
tanase iuliana-florentina
tanase iuliana-florentina
Voluntar grad 0
Voluntar grad 0

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 31
Localizare : cazasu
Puncte : 16885
Data de inscriere : 11/12/2008

Sus In jos

Poate muzica sa te faca sa consumi droguri? Empty Re: Poate muzica sa te faca sa consumi droguri?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum